Selam olsun, İTÜ Maden işgaliyle dayanışmaya gelen, işgali büyüten tüm dostlara!

13 Mayıs Salı günü Soma’da yaşanan emekçi katliamının faillerinden ve üniversitemizdeki işbirlikçilerinden hesap sormak için İTÜ Maden Fakültesini İŞGAL etmiş bulunuyoruz!

Başlattığımız işgalin ardından İTÜ Maden Fakültesi Dekanı Fatma Aslan, fakültenin Soma Holding ile olan bütün ilişiğinin kesildiğini açıkladı. Talebimiz üzerine Rektörlük Genel Sekreteri Tayfun Kındap, işgale katılan hiçbir öğrenciye soruşturma açılmayacağının güvencesini verdi. Ayrıca Orhan Kural da kendi internet sitesinden özür dilemek zorunda kaldı. Başlıca taleplerimizin sözlü olarak kabul edilmesiyle birlikte, bu işgal taleplerle sınırlandırılamaz.  Rektörlüğün konuyla ilgili hükümetten hiçbir farkı olmayan bilimden uzak, kaderci açıklamasını tanımıyoruz. İTÜ yönetimi, sözlü olarak kabul ettiği taleplerimize ve Soma’da yaşananın bir katliam olduğuna dair resmi bir açıklama yapmalıdır.

Bugüne dek bütün muktedirler in işçi düşmanı ve taşeron sistemi yaygınlaştıran politikaları bugün AKP hükümeti ile yüzyılın en büyük işçi katliamına dönüşmüştür.

Bu katliam ne ilk ne de son! Yıllardır iktidarların taşeronlaştırma ve özelleştirme politikalarına karşı emekçi halkın çıkarlarını savunan emek örgütlerinin ve Maden Mühendisleri Odasının da ısrarla söylediği gibi taşeron çalıştırma ve özelleştirmeler iş kazalarının ve iş cinayetlerinin en önemli nedenidir. Kazaların % 95’i önlenebilir nitelikte olmasına rağmen, Soma’da sadece 2013 yılında 5000 iş kazası gerçekleşmiştir. Denetimin özelleştirilmesi ve gözünü kar hırsı bürümüş patronların maliyet tasarrufları, işçilerin canına kastemiş, Soma katliamı göz göre göre yapılmıştır.

Biz bu işgali gerçekleştirerek yaşanan katliama ortak olmayacağamızı ve İTÜ’nün de bu insanlık suçuna alet edilemeyeceğini gösteriyoruz. İTÜ, servetine servet katan  patronların cepleri için değil, onuruyla, alının teriyle ekmeğini kazanan emekçi halkın çıkarları için bilgi üretmelidir. İTÜ Maden Fakültesi’nin, işçilerin hayatlarını karartmak pahasına şirketlerin daha fazla kar etmesinde oynadığı rol, bilimle ve vicdanla uyuşmamaktadır.

Halen yeraltında ölüme terkedilmiş işçilerin sayısı bilinmezken iktidar öfke ve acıyla isyan eden Soma halkına her koldan saldırmaya devam ediyor. Fakat Soma’daki yangın, İTÜ’de bir kıvılcım çaktı. Şimdi bütün üniversiteli arkadaşlarımızı Soma’nın hesabını sormaya, üniversitelerinde Soma için işgaller başlatmaya, üniversitelerinde sermaye işbirliğine ve taşeronlaşmaya karşı mücadeleyi yükseltmeye çağırıyoruz.

Bizler tüm sendikalar ve meslek örgütleri olarak Roboski’den Reyhanlı’dan Soma’ya katillerin ve tüm sorumluların cezalandırılmasının takipçisi olacağız.

İşçi düşmanı AKP’den, yandaş rektörlerden ve işbirlikçi akademisyenlerden hesap soruyoruz.  işgalimize devam ediyor, büyütüyoruz!

Bizler katillerin değil halkın mühendisleri ve mimarları olacağız.

 

BU DAHA BAŞLANGIÇ MÜCADELEYE DEVAM!

Reklamlar

2 thoughts on “Selam olsun, İTÜ Maden işgaliyle dayanışmaya gelen, işgali büyüten tüm dostlara!

 1. neden işçi maaşlarının yükseltilmesi gerektiğini talepler arasına yazmıyorsunuz. ağır işçiliğe giren mevzu es geçilemez. asgari ücret, ağır işçilik ücretlerinde sermayeyle masaya oturmanın vakti çoktan geldi geçti

 2. Sevgili kardeşim,

  Görüyorsun, Basın İTÜ’yü kutluyor Soma Holding’i uzaklaştırdığı için. Ah be basın, yine yanlışsın! Patronları öğrenciler uzaklaştırdı, İTÜ değil. Ayrıca, İTÜ yönetimin neler yaptığını bilseler eminim haberi yaparken bir kez daha düşünürlerdi… Neler mi bunlar? Sayalım birkaçını…

  1- Yemekhane, güvenlik, temizlik işçileri AKP’ye bağlı taşeron şirketlerden işçilerle dolduruldu. İşçiler arasında hangi şirkette çalıştığına göre rekabet oluşturuldu. Çoğu okuldan, yöneticilerden, yaptıkları işlerden nefret ediyor. Mobbing yaparak, mesailerini ödemeyerek, iş tanımı yapmayarak, işten yıldırmaya çalışıyorlar. İşçiler ve memurlar keyfi tutumlarla sürekli bir kampüsten diğerine sürülüyor.

  2- Akademik kadrolarda güvencesizleştirme, asistanlarla başladı, iki yıldır 150’den fazla asistan işten atıldı. Akademik hayatlarıyla oynanan ve durumu kabullenmeyip dava açan asistanlar, davaları birer birer kazanıyorlar. İTÜ yönetimi sürekli yönetmelik değişiklikleriyle hukuki yolu da kapatmaya çalışıyor. YÖK üniversitelere, üniversiteler YÖK’e topu atarak akademisyenleri oyalamaya çalışıyorlar.

  3- Asistanlardan sonra, öğretim üyelerinin de performans sistemine göre rekabete sokulacağı bir düzene geçiliyor. Akademisyenler artık kaç “adet” yayın yaptığına göre başarılı sayılıyor.

  4- GDO analiz skandalı, TOKİ Genel Müdür oğlunun asistanken okula gelmemesi, THY Genel Müdür kızı için açılan ek kontenjan, skandallardan basına da yansıyan birkaçı…

  5- Yönetim, gidişattan endişeli olan İTÜ mensuplarının görüşme taleplerini geri çeviriyor. Yalnızca son 8 ayda, bu anti-demokratik yönetim anlayışına tepki gösteren 50 civarı öğrenci ve asistana soruşturmalar açıldı ve açılıyor.

  6- İTÜ her geçen gün daha bir şirketleşiyor: PR şirketleriyle marka değeri yaratmaya yönelik anlaşmalar… ASKON gibi iktidara yakın şirket birlikleriyle işbirlikleri (http://www.askon.org.tr/askon-istanbul-teknik-universitesi-ile-isbirligi-protokolu-imzaladi)… Cumhurbaşkanı eşinin hastanesinden özel promosyonlar… TOKİ’den personele indirimli konutlar… banka kartları… türlü türlü “ayrıcalıklar”… Özel kafeler, fast-food zincirleri, konserler, düğün organizasyonları, dizi ve reklam çekimleri ile İTÜ artık bir “cazibe merkezi”.

  Daha çok şey denebilir ama şimdilik bu kadar yeter, istersen daha birçok bilgiyi biraz araştırarak alabilirsin biliyorsun… Ama demem o ki, mesele yalnızca Soma Holding’in okuldan atılması değil, taşeronlaşma, işletme mantığı her yere sirayet etmiş durumda… Soma Holding bir istisna değil, biliyoruz ki daha ne holdingler var… Soma son olsun diyoruz, ama biliyoruz ki olmayacak! Her şeyi satılabilir bir mala çevirmeye çalışıyorlar… her şeyi ama her şeyi… Neden? Bilmiyoruz… Kalkınma mı? Ne pahasına? Doğaya, canlılara, insanlara zulüm… cinayet! … Neden böyle?

  Bizim okulumuzda gördüğümüz şeyi eminim sen de okulunda, şirketinde, mahallende, çevrende görüyorsun, okuyorsun. Arkadaşlarım artık dayanamadı işgal ettiler, sen de bir şeyler yap olur mu? Unutma ki, bizim onların asla sahip olamayacağı bir şeyimiz var: dayanışmamız… onlar istedikleri kadar çalışsınlar, kapalı kapılar ardında toplantılar yapsınlar, hepsi yarınını düşünüyor, hepsinin aklında çıkar hesapları… bize vaad ettikleri geleceği de istemiyoruz. bizim bir geleceğimiz de, saklayacak hiçbir şeyimiz de yok… biz şimdiyiz! Geleceğimiz de şimdide; dayanışmada… Birlikteyken yaşadığımız heyecanı, coşkuyu, çıkarsız paylaşımı onlar hiçbir zaman yaşamadılar, yazık onlara, keşke yaşayabilselerdi… Onların hayatlarında başkalarına yer yok… bizse ancak başkalarıyla beraber var olabileceğimizi biliyoruz…

  Diyelim ki, bir gün sen de çok yükseklere çıkacaksın, öyle başaracaksın ki bütün dünya seni konuşacak… ama tek başına kazanacağın bir başarının yalnızlığına nasıl katlanacaksın sevgili kardeşim, alttakilerin çığlığını duymamak için ne kadar yükselmen gerekecek bir düşün? Biz o yükseklerde başı dönen “Ben”lerden olmak istemiyoruz. “Ben”ler düşmemek için birbirini ezedursun, biz birbirimizin koluna girelim, çekilelim altlarından… Çünkü görüyoruz ki, zamanında kol kola girmeyenler, bugün emirler altında yumruklarını dişleyerek cinayetlere ses çıkaramıyorlar…

  Öyle işte… biraz karışık bir yazı oldu sanırım, ama belki biraz karışıklığa ihtiyacımız vardır sevgili kardeşim… kendine dikkat et ve umut verenlerini ve acı çekenleri yalnız bırakma olur mu? Birlikte inşa edeceğiz hayallerimizi…

  Bir İTÜ’lü…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s